Україна на шляху до рекордного експорту ріпаку, проте якою ЦІНОЮ? – Atria Brokers

Джерело

АПК-Інформ

14807

Незважаючи на всі складнощі та втрати в агроекспорті, спричинені повномасштабним військовим вторгненням Росії на територію України, сегмент ріпаку зміг продемонструвати рекордний показник відвантажень у 2022/23 МР – 3,4 млн тонн (+26% до 2021/22 МР). Цьому насамперед сприяло збільшення попиту з боку країн ЄС, доступ до яких залишався відкритим, тоді як постачання віддаленим покупцям значно ускладнено. У 2023/24 МР аналітики USDA очікують на подальше збільшення відвантажень олійної до нового рекорду 3,55 млн тонн (+4%). Проте поточні умови свідчать, що це може бути непростим завданням для українських експортерів. Так, «зерновий коридор» на даний момент не існує, і немає розуміння, чи буде експорт із глибоководних портів відновлено у будь-якому вигляді і коли це може статися. У свою чергу, експорт до ЄС ускладнюється забороною на постачання ріпаку до п'яти сусідніх країн, починаючи з кінця квітня до 15 вересня, після чого більшість європейських країн заявляють про намір продовжити заборону імпорту. Загалом імпортний попит з боку країн блоку в новому сезоні обіцяє бути нижчим. Надія залишається на транзит. Про те, якими ж шляхами вивозитиме Україна свій урожай ріпаку в 2023/24 МР, «АПК-Інформ» поговорив з представниками компанії Atria Brokers: співзасновником компанії та брокером Яном Козирицьким, а також брокером та керівником аналітичного відділу Христиною Серебряковою.


 

- Ян, ми на старті нового сезону, але ж він є традиційно для України піком торговельної активності на ринку ріпаку. Чи бачите Ви вже якісь риси цього сезону?

- Незважаючи на те, що завершився лише перший місяць сезону, ми вже спостерігаємо ключову межу ринку – сильні перепади цін на всіх базисах. Штормить як ніколи. Кожна ланка експортного ланцюжка перевіряється на міцність. Почався сезон з дуже низьких цін, і виробники були просто шоковані. Вони бачили, що продаж за ціною, що запитується, виводить їх у нуль, якщо не в мінус. Потім на початку липня аналітики Strategie Grains урізали перспективи виробництва ріпаку в ЄС і почалося ралі. Перша характеристика ринку – на ньому з'явилося багато нових дрібних експортерів. Друга риса – основний потік продажів пішов на Констанцу на мультинаціональні компанії. Третя риса - наші нові експортери тепер знають, що таке мінус від матифа і що Q – це серпень, а X – листопад на Matif (Euronext). Для багатьох було новинкою, що їм пропонували букувати угоди в мінусі від Matif з можливістю фіксації ціни за пару тижнів до початку періоду доставки. Багато хто віддавав перевагу синиці в руці і фіксував ціну відразу. Коли перший ціновий стрибок закінчився і почався другий – ще виразніший – багато хто пошкодував про свою синицю. Ціна рвонула в космос та забезпечила ринку контракти за вищою ціною CIF, з одного боку. З іншого боку, ціна на FCA, СРТ порт та FOB рвонула вгору ще сильніше. Багато добропорядних експортерів, які ще не встигли відкупити товар з ринку, змушені були зазнавати величезних втрат. Більше того, дефолти з боку дрібних виробників не змусили на себе чекати. На цьому етапі багато учасників ринку вже вивчили, що Matif відкривається о 10:00 за Києвом, тому що кожного дня були пошуки, у яких виробників відкупити обсяг. Багато експортерів пошкодували, що не забукували контракти на премії від Matif.

Черговий ніж у спину експортерів був вставлений Росією. Фрахт на баржі зростав за рахунок сезонного чинника. А з кінця липня РФ почала атакувати малі порти Рені та Ізмаїл, і тут багато власників барж просто відмовилися від виконання рейсів. Це було черговим мінусом у бюджеті експортерів.

Також злий жарт із нашими експортерами зіграв курс валюти. Чимало угод було зафіксовано в євро і на момент, коли контракт покривався з ринку в більшій частині липня, еквівалент вартості контракту в доларах обіцяв хоч якось перекрити втрати. Однак на момент, коли баржі або вагони, завантажені ріпаком, допливуть до покупців і настане період оплати, для курса євро дуже велика ймовірність зійти нанівець і повернутися до своєї початкової позиції початку липня.

На початку серпня ми вийшли на новий етап. Matif знизився, і багато покупців вважали, що вони повинні продавати за низькою ціною. Проте це виявилося абсолютно неможливо. Кількість експортних контрактів, укладених на ринку, що зріс, настільки велика, що поки вся торгівля зводиться саме до їх виконання – закупівлі у фермерів/на елеваторах і продажах на базисах СРТ-порт. 4 серпня французький мінсільгосп знизив прогноз виробництва ріпаку у Франції, і ціни на ріпак знову почали підвищуватися.

- Ян, як Ви оцінюєте можливість постачання українського ріпаку на далекі дестинейшени?

- Можна сказати, що у 2023/24 МР можливостей у українського ріпаку виїхати на далекі дестинейшени, як не дивно, більше. Однак це відбуватиметься опосередковано.

Особливістю минулого сезону був той факт, що після блокування повноцінного експорту з глибоководних портів внаслідок вторгнення Росії постачання у напрямку великих далеких покупців практично зійшли нанівець. Коридор був максимально зосереджений на пшениці, кукурудзі, соняшниковій олії та шроті. Саме тому експорт до Пакистану впав на 82% - до 61 тис. тонн, у Бангладеш - на 85%, до 20 тис. тонн, а постачання до ОАЕ склали лише 2 тис. тонн за весь сезон (-98%). Основною заміною українського ріпаку на ринках близькосхідних країн стала австралійська канола. Бангладеш загалом істотно знизив закупівлі олійної, що розглядається, проте відзначалося збільшення імпорту продукції з Канади.

Виходячи з вищесказаного, ріпак знайшов своє місце у прилеглих країнах ЄС – Польщі та Угорщині. Відповідно близько 50% ріпаку пішло на експорт наземними видами транспорту проти близько 10% роком раніше.

У підсумку за результатами 2022/23 МР поставки українського ріпаку до країн ЄС зросли на 57% - до 3,2 млн тонн.

У 2023/24 МР ситуація змінилася через бойкотування найближчими п'ятьма європейськими країнами (Румунія, Польща, Угорщина, Болгарія та Словаччина) імпорту українського ріпаку, починаючи з кінця квітня 2023 р. після протестів місцевих фермерів. Заборона поки що встановлена до 15 вересня, проте представники країн, які ввели її, вже говорять про намір продовжити її дію. Окремо прем'єр-міністр Польщі заявив, що країна не відкриє кордонів для української продукції після 15 вересня. У зв'язку з цим потоки перерозподіляються таким чином: більша частина йде на Румунію в Констанцу, а надалі залежно від наявності або відсутності сертифіката ISCC потрапить коастерами або хенді судами чи до країн ARAG (Амстердам, Роттердам, Антверпен і Гент), Францію, Португалію, чи ОАЕ/Пакистан. Також більша частина ріпаку ISCC їде до Німеччини залізницею.

RAPESEED TRADE MATRIX & FORECAST FOR 2023/24 MY

 

- Христина, наскільки експорт українського ріпаку залежатиме від попиту з боку ЄС у 2023/24 МР?

- На даний момент залежність експорту українського ріпаку від попиту з боку європейських покупців виглядає ще значно більшою, ніж раніше. 17 липня Росія вийшла із зернової угоди, що повністю блокувало морський експорт України. Відразу після цього Росія розпочала масовані ракетні атаки на портову інфраструктуру Одеської та Миколаївської областей. Крім численних атак на інфраструктуру глибоководних портів, у ніч на 24 липня метою Росії став річковий порт Рені, що стало першою атакою на дунайські порти і викликало куди більшу стурбованість на ринку, ніж зупинка зернової угоди. Крім того, ракетних ударів зазнавав і міст у Затоці (Одеська область), який є ключовою артерією, що з'єднує річкові порти Дунаю з рештою території України, та єдиним залізничним сполученням з портами Дунаю. Крім того, Росія заявила про те, що розглядатиме всі кораблі, що прямують до українських портів, як перевізників озброєння, що створило додаткову напругу в Чорноморському регіоні. Однак пізніше Росія повідомила, що має намір доглядати, а не атакувати суд. У свою чергу, ініціативу України щодо відновлення «зернового коридору» без участі Росії на даний момент не втілено в життя.

Щодо відвантажень річковими портами Дунаю, то деякі судновласники побоюються відправляти свій флот до Рені/Ізмаїлу після нещодавніх російських атак. Це стало додатковим фактором на підтримку і без того зростаючого через сезонність фрахту з даного регіону. Станом на 4 серпня фрахт на перевезення ріпаку з портів Ренії та Ізмаїл коастерами 7000 тонн на ARAG досяг 85-88 USD/т проти 80-85 USD/т тижнем раніше та 80 USD/т до першої атаки. Фрахт для барж на Константу до 4 серпня зріс до 47 EUR/т проти 43 USD/т тижнем раніше та 35 USD/т на два тижні раніше. Навіть за подальшого нормального функціонування річкових портів, якщо питання з експортом морем не буде вирішено, навантаження на них зросте, і ріпаку доведеться конкурувати із зерновими культурами.

На даний момент безпечнішим шляхом експорту залишається сухопутний. Проте багато покупців у Німеччині на початок серпня заявляли про те, що вони мають запаси ріпаку аж до нового року. Попит з боку Німеччини дуже важливий, оскільки вона є одним із ключових кінцевих споживачів українського ріпаку та у 2022/23 МР імпортувала з України 451 тис. тонн олійної.

За перший місяць 2023/24 МР Німеччина імпортувала вже 28 тис. тонн українського ріпаку проти менше ніж 2 тис. тонн у липні 2022/23 МР. Також 38,3 тис. тонн олійної у липні 2023/24 МР були відвантажені до Франції, тоді як за аналогічний місяць роком раніше поставки були відсутні. Відвантаження у напрямку Румунії склали 78 тис. тонн проти 46,2 тис. тонн у липні 2022/23 МР.

Загалом показники експорту ріпаку з України у липні 2023/24 МР вражаючі – 241,7 тис. тонн порівняно зі 116 тис. тонн за перший місяць 2022/23 МР та 52 тис. тонн у липні 2021/22 МР. З віддалених дестинейшенів варто відзначити Бангладеш, куди за місяць було відвантажено 10,5 тис. тонн ріпаку проти лише 0,4 тис. тонн на рік раніше.

У липневому прогнозі USDA експорт ріпаку з України в 2023/24 МР озвучено на рівні рекордних 3,55 млн тонн, що на 4% вище за минулорічний результат, а також на 21% перевищує показник 2021/22 МР, коли практично весь експортний потенціал культури був реалізований до початку військового вторгнення Росії. Прогноз відвантажень від УЗА на 2023/24 МР також становить 3,5 млн тонн.

Виробництво ріпаку в Україні в 2023/24 МР прогнозується USDA на рекордному рівні – 4 млн тонн, що на 14% вище за торішній врожай. У свою чергу, УЗА очікує валовий збір культури на торішньому рівні – 3,9 млн тонн.

Зараз збиральна кампанія олійної вже наближається до завершення і станом на 4 серпня була виконана на 86%, що швидше за минулорічні темпи (79%). На зазначену дату було обмолочено 1,2 млн га та зібрано 3,3 млн тонн олійної за середньої врожайності 2,81 т/га (2,68 т/га у 2022 р.).

 

- Христина, як Ви вважаєте, наскільки сильним виявиться вплив посухи в ЄС?

- Крім існуючих торгових обмежень, загалом попит на ріпак з боку ЄС у 2023/24 МР очікується низкою аналітиків на нижчому рівні порівняно з сезоном-2022/23 на тлі зростання внутрішнього виробництва олійної. Так, USDA прогнозують збільшення врожаю на 4% – до 20,2 млн тонн.

Однак останнє коригування прогнозу врожаю ріпаку в ЄС було знижувальними, а в оновленому звіті Strategie Grains виробництво олійної озвучується на рівні 19,3 млн тонн, що вже на 0,7% нижче за торішній показник. Не виключається подальше погіршення перспектив валового збору культури на тлі тривалих посушливих погодних умов у багатьох країнах блоку, що знижує перспективи врожайності. Так, у липневому звіті MARS прогноз урожайності ріпаку в ЄС у 2023 році був знижений на 0,09 т/га – до 3,2 т/га, що, тим не менш, все ще вище за минулорічний показник на 3%.

Зокрема, в Німеччині Асоціація фермерських кооперативів у своєму липневому прогнозі озвучила прогноз урожаю ріпаку в країні на рівні 4,2 млн тонн, що на 3% поступається торішньому результату. На скорочення виробництва олійної в Німеччині очікують і аналітики IGC – також до 4,2 млн тонн (-2%).

У Польщі аналітики IGC прогнозують зниження виробництва ріпаку у 2023 р. на 6% – до 3,4 млн тонн.

У Франції на даний момент прогнози валового збору ріпаку вищі за минулорічні, проте експерти Agritel теж повідомляють про показники врожайності французького ріпаку, які «розчаровують». IGC очікують зростання врожаю на 2% – до 4,6 млн тонн. Мінсільгосп країни в серпні знизив прогноз виробництва до 4,34 млн тонн, що вже на 4% нижче, ніж минулого року. Скорочення прогнозу виявилося результатом подальшого погіршення врожайності – цього разу до 3,23 т/га проти 3,44 т/га, які очікувалися на місяць раніше. При цьому розширення площ під культурою практично на 10% на рік – до 1,35 млн га – дозволить обмежити втрати.

Істотне зростання валового збору ріпаку очікується в Румунії, де, за прогнозом IGC, урожай складе 1,8 млн тонн, що на 50% вище за минулорічний показник.

На тлі збільшення валового збору ріпаку, а також значного зростання перехідних запасів у 2023/24 МР, які оцінюються USDA на рівні 1,8 млн тонн, що на 125% вище за показник роком раніше, попит з боку європейських переробників на імпортну олійну може скоротитися. USDA прогнозують імпорт ріпаку в ЄС у 2023/24 МР на рівні 5,1 млн тонн, що на 26% нижче за результат 2022/23 МР. IGC очікують більш стриманого скорочення імпорту – до 5,8 млн тонн (-3%).

 

- Чого нам чекати від таких ключових конкурентів щодо експорту ріпаку, як Австралія та Канада?

- У 2021/22 МР основна конкуренція для українського ріпаку була з боку Австралії, яка зібрала рекордні 8,3 млн тонн олійної, збільшивши врожай на 22% рік до року. У 2023/24 МР USDA прогнозують зниження валового збору культури на 41% - до 4,9 млн тонн, що все одно є високим показником і на 15% перевищує середній рівень за останні 10 років. Зниження врожаю очікується на тлі скорочення площ та прогнозованого погіршення врожайності культури на тлі сухої та спекотної погоди під час ключових стадій розвитку каноли, що спричинено Ель-Ніньо. Згідно з поточним прогнозом, опади практично на всій території Австралії в найближчі два тижні будуть істотно нижчими за норму.

Експорт каноли з Австралії в 2023/24 МР може скоротитися на 40% - до 4 млн тонн, що також залишається високим показником і крім минулого сезону поступається лише 2021/22 МР, і це дозволить країні запропонувати покупцям великі обсяги олійної.

Що ж до Канади, то, незважаючи на посуху, виробничий потенціал вищий за минулорічний. У провінції Саскачеван, на частку якої припадає більше половини всього виробництва каноли в країні, окремі експерти повідомляють, що дефіцит вологи вже можна порівняти з показниками 2021 р., коли підсумкова врожайність олійної становила лише 56% від середньорічного рівня за останні п'ять років. Згідно з прогнозом, у найближчі два тижні на значній частині провінції опади будуть нижчими за норму.

Проте поточний прогноз валового збору каноли в Канаді на даний момент перевищує торішній результат і озвучується USDA на рівні 20,3 млн тонн (+7%). Незважаючи на погодний фактор, USDA очікує врожайність вище за торішню. Крім того, згідно з даними кроп-туру Statistics Canada, опублікованими наприкінці червня, канадські фермери збільшили площі сівби олійною на 3,2% у 2023 р. – до 22,1 млн акрів.

Незважаючи на 7% зростання виробництва, експорт канадської каноли в 2023/24 МР прогнозується USDA на рівні 8,9 млн тонн, що перевищить торішній результат лише на 3% на тлі вищої конкуренції за сировину з боку місцевих переробників.

 

Таким чином очевидно, що у 2023/24 МР потенціал експорту ріпаку з України зросте. Водночас Канада також може посилити свою присутність на ринку, а в Австралії, хоч і передбачається суттєве падіння виробництва та експорту, показники все одно очікуються на високому рівні. Крім того, прогнозується зниження попиту з боку ЄС. І все це на тлі пов'язаних з експортом з України складнощів… Найближчого місяця увага буде зосереджена на просуванні жнивної кампанії в Україні, а також реалізації програми експорту ріпаку до ЄС. Коригування у світовий баланс попиту та пропозиції може також внести погода в Австралії та Канаді, де у разі збереження посушливих умов не виключається знижувальне коригування прогнозів.

 

Реклама