Американський ринок кукурудзи: бразильські рекорди vs аргентинські втрати

Джерело

АПК-Інформ

8407

Погода в Південній Америці традиційно є одним з ключових драйверів цін на світовому ринку кукурудзи. На даний момент чимала увага прикута до прогнозів погоди в Аргентині, де недавні опади помітно поліпшили стан посівів зернової після тривалої посухи, проте додаткові дощі все ще необхідні для покращання перспектив врожаю кукурудзи, які до останнього часу лише погіршувалися Негативно посушлива погода позначилася і на перспективах валового збору першого врожаю кукурудзи в Бразилії, збирання якого вже стартувало. В результаті прогнозований загальний урожай бразильської зернової хоч і буде рекордним, але виявиться менше потенційно можливого.

Окремо варто відзначити появу наприкінці 2022 року серед покупців бразильської кукурудзи Китаю, масивні апетити якого можуть мати значний вплив на торговельні потоки зернової на світовому ринку.


 

Ще до недавнього часу перспективи валового збору кукурудзи в Аргентині неухильно погіршувалися, і аналітики раз по раз знижували свої прогнози через тривалу посуху, яка сповільнювала темпи польових робіт і вкрай негативно позначалася на стані посівів культури.

Так, згідно з даними зернової біржі Буенос-Айреса, станом на 1 лютого посівна кампанія кукурудзи в Аргентині була виконана на 97%, що відстає від 99% роком раніше. Варто зазначити, що лише ближче до завершення сівби темпи польових робіт наблизилися до минулорічних. Аграрії планують засіяти зерновий 7,1 млн га. Сезоном раніше посівна площа під культурою склала 7,7 млн га.

Наприкінці січня в Аргентині нарешті пройшли довгоочікувані дощі. Зернова біржа Росаріо зазначила, що кількість опадів була вище за очікувану.

Такі необхідні дощі змогли істотно поліпшити стан посівів аргентинської кукурудзи. На 1 лютого в хорошому і відмінному стані перебувало 22% посівів культури проти 12% тижнем раніше і лише 5% двома тижнями раніше. Частка посівів в поганому і дуже поганому стані знизилася до 32% проти 39% тижнем і 47% двома тижнями раніше. Роком раніше на початок лютого в хорошому і відмінному, як і в поганому і дуже поганому стані знаходилося по 28% посівів кукурудзи.

Частка посівів з оптимальним зволоженням ґрунту досягла 56% проти 43% до початку дощів.

При цьому ряд учасників ринку побоюються, що цього все одно недостатньо для того щоб компенсувати наслідки найсильнішої за багато десятиліть посухи, особливо для кукурудзи ранніх термінів сівби. Крім того, розподіл опадів був нерівномірним. Також не виключається повернення сухої погоди вже найближчим часом, оскільки дані різних прогнозних моделей істотно відрізняються.

В результаті після останніх знижувальних коригувань прогнози валового збору кукурудзи в Аргентині в 2022 році озвучуються в досить широкому діапазоні. У той же самий час прогноз USDA знаходиться на рівні 52 млн тонн, місцеві аналітики більш песимістичні. Так, біржа Росаріо очікує урожай в обсязі 45 млн тонн, біржа Буенос-Айреса – 44,5 млн тонн. Не виключено, що після поліпшення погодних умов і стану посівів зернової прогнози виробництва кукурудзи можуть бути скориговані вже найближчим часом.

Оскільки стосовно виробництва прогноз аналітиків USDA все ще вище торішнього результату (49,5 млн тонн), експерти також очікують зростання експорту аргентинської кукурудзи з 35,5 млн тонн в 2021/22 МГ до 38 млн тонн в 2022/23 МГ. Однак на поточний момент продажі зернової місцевими аграріями поступаються торішнім. Станом на 23 січня фермери реалізували 6,9 млн тонн врожаю-2022/23, що на 52% нижче показника роком раніше (14,4 млн тонн). Крім того, якщо прогнози врожаю від місцевих аналітиків виявляться ближче до істини, то експортний потенціал Аргентини може виявитися більш скромним.

Не оминула посуха і Бразилію, де вона в основному торкнулося південної частини країни. В результаті дефіциту ґрунтової вологи постраждали посіви кукурудзи першого врожаю, що, як очікується, призведе до скорочення врожайності культури. Проте, на даний момент в Бразилії очікується рекордно високий валовий збір зернової, хоча прогнози виробництва останнім часом коригуються багатьма аналітиками в бік зниження через погіршення перспектив валового збору кукурудзи першого врожаю.

На поточний момент в країні практично завершена посівна кампанія кукурудзи першого врожаю, і вже стартувало її збирання, а також було розпочато сівбу зернової другого врожаю (сафрінья). При цьому темпи польових робіт повільніше за торішні.

Згідно з даними Conab, станом на 28 січня сівба кукурудзи сафрінья, на частку якої припадає 70-75% від загального виробництва зернової, виконана на 4%, що помітно нижче, ніж 15% на аналогічну дату роком раніше. Відставання темпів посівної кукурудзи відбувається через затримку збиральної кампанії соєвих бобів в країні. Експерти AgRural відзначають, що поточна затримка не є критичною на даному етапі, проте фермерам необхідно прискорити темпи сівби, починаючи з лютого.

Водночас, за даними Conab, збирання кукурудзи першого врожаю в Бразилії було виконано на 8%. Роком раніше польові роботи були завершені на 11%. На даний момент збирання ведеться в основному в південній і центральній частинах країни.

Поточні прогнози загального валового збору кукурудзи в Бразилії варіюються переважно в діапазоні 125-126 млн тонн, але є як більш песимістичні, так і набагато більш оптимістичні очікування. Експерти USDA озвучують свій прогноз на рівні 125 млн тонн, Conab – 125,1 млн тонн, Safras&Mercado – 125,3 млн тонн, StoneX – 129,9 млн тонн. Найбільш оптимістичні аналітики Agroconsult – 130,9 млн тонн, тоді як AgRural, навпаки, очікують, що валовий збір зернової складе 123,9 млн тонн.

Що стосується торгівлі бразильською кукурудзою, то попит на неї на світовому ринку досить високий. Так, за даними Anec, у 2022 році країна експортувала 43,2 млн тонн зернової, що в 2 рази перевищило результат 2021 року (20,6 млн тонн), а щомісячні показники експорту в минулому році практично завжди перевищували минулорічні. Основними покупцями бразильської кукурудзи були Іран (15% загального експорту), Японія (12%), Іспанія (11%) і Єгипет (9%).

Якщо подальші погодні умови будуть прийнятними і не погіршать значно рекордні перспективи виробництва кукурудзи в Бразилії, то в 2023 році позиції країни на світовому ринку зернової можуть посилитися, чому також посприяють посуха в Аргентині, значне ослаблення позицій України на тлі російської військової агресії і прогнозоване аналітиками USDA зниження виробництва та експорту американської кукурудзи.

Ключовим фактором для спостережень буде попит на бразильську кукурудзу з боку Китаю. Наприкінці травня 2022 року КНР дозволила імпорт кукурудзи з Бразилії, що було викликано необхідністю компенсувати втрачені обсяги української зернової та створити альтернативу продукції зі США. Перша партія бразильської кукурудзи була відправлена імпортеру вже в листопаді 2022 року.

Відразу після старту відвантажень Китай почав активно контрактувати бразильську кукурудзу. Згідно з даними Soybean&Corn Advisor, в 2022 році Бразилія відвантажила в Китай 1,16 млн тонн кукурудзи. Практично весь обсяг був відправлений в грудні, коли на частку КНР припало 18% (1,1 млн тонн) всього бразильського експорту зернової, що перевищило показники таких традиційних найбільших імпортерів, як Іран (750,8 тис. тонн) і Іспанія (778 тис. тонн).

Згідно з даними Anec, тільки за перші 10 днів січня КНР закупив понад 1 млн тонн бразильської зернової. Оператори ринку вважають, що КНР продовжить імпортувати великі обсяги кукурудзи з Бразилії, що призведе до значного ослаблення США на китайському ринку. Аналітики Anec вважають, що всього в 2023 році КНР зможе імпортувати мінімум 5 млн тонн бразильської кукурудзи. При цьому зниження попиту з боку Китаю на зернову зі США може вивільнити додаткові обсяги американської продукції для інших покупців.

На тлі активного попиту з боку Китаю експорт кукурудзи з Бразилії в січні ц.р. досяг рекордних для даного місяця 6,4 млн тонн, згідно з даними Anec. У січні 2022 року відвантаження зернової склали 2,7 млн тонн, а попередній січневий максимум склав 4,4 млн тонн у 2016 році. Експерти Anec прогнозують лютневі відвантаження бразильської кукурудзи на рівні 4,9 млн тонн.

Аналітики Conab прогнозують експорт бразильської кукурудзи в 2022/23 МР на рівні 45 млн тонн, USDA – 47 млн тонн.

Варто зазначити, що зі зростанням виробництва кукурудзи Бразилія посилює свою присутність на світовому ринку зернової. Ряд аналітиків вважає, що це лише питання часу, коли південноамериканська країна витіснить з позиції лідируючого експортера США.

Найближчим часом увага операторів ринку буде прикута, з одного боку, до кількості опадів в Аргентині і просування польових робіт в Бразилії, з іншого – до попиту на бразильську кукурудзу з боку Китаю. Дані фактори будуть одними з ключових для формування цін на світовому ринку кукурудзи.

Інна Степаненко,

АПК-Інформ

Реклама

Вхід