Експорт української сої у 2022/23 МР може стати рекордним за останні 5 сезонів

Джерело

АПК-Інформ

9461

Постачання української сої на зовнішні ринки у 2022/23 МР може стати рекордним за останні 5 сезонів.

Згідно оновленої оцінки аналітиків ІА «АПК-Інформ», експорт соєвих бобів з України цього сезону може зрости на 96% відносно попереднього, сягнувши 2,73 млн тонн.

«Суттєву роль в збільшенні обсягів експорту відіграло значне зниження вартості українських сільськогосподарських культур і соєвих бобів, в тому числі, на зовнішньому ринку в 2022 р. через ускладнену логістику після початку повномасштабного вторгнення Росії до України», - відзначають аналітики ІА «АПК-Інформ».

За вересень-квітень 2022/23 МР з України вже відвантажено більш ніж 2,5 млн тонн сої, що в 2,6 разів перевищує показник за аналогічний період попереднього сезону. Крім того, це стало максимумом для зазначеного періоду за останні 3 сезони та одним із трьох найвищих показників за всю історію експорту соєвих бобів після показника вересня-квітня 2016/17 МР (2,57 млн тон) та 2019/20 МР (2,54 млн тонн).

Основними імпортерами української сої за підсумками 8 місяців 2022/23 МР стали країни ЄС, що наростили закупівлю з початку сезону в 3,2 рази - до максимального за всю історію обсягу 1,2 млн тонн. Частка країн Євросоюзу в загальному експорті соєвих бобів з України зросла до 48% (проти 40% у 2021/22 МР).

У розрізі ЄС основними країнами-імпортерами стали Румунія (322 тис. тон; приріст у 98 разів), Італія (211 тис. тон; у 5,4 рази більше), Нідерланди (203 тис. тон; +31%) та Польща (119 тис. тон; у 3 рази більше).

На другому місці рейтингу - Туреччина з часткою 37%. Експорт української сої в даному напрямку за вересень-квітень поточного сезону теж сягнув історичного максимуму для зазначеного періоду – 923 тис. тонн (приріст у 2,7 рази до 2021/22 МР).

Аналітики АПК-Інформ повідомляють, що також суттєво збільшився експорт українських соєвих бобів до Єгипту (частка 8%): від початку поточного сезону (вересень-квітень) в даному напрямку було відвантажено 219 тис. тонн, що у 10 разів перевищує показник за аналогічний період попереднього сезону.


Варто зазначити, що традиційний «пік» відвантажень сої на зовнішні ринки у сезоні-2022/23 змістився та припав на березень, склавши 417 тис. тонн. Крім того, це стало максимальним місячним показником з січня 2020 р.

Але вже у квітні, через суттєве зниження попиту з боку Румунії, Польщі та Угорщини, обсяг експорту української сої скоротився більш ніж вдвічі, склавши близько 168 тис. тонн. Так, 3 вказані країни у зазначеному місяці скоротили закупівлю української сої на 48% через протести місцевих фермерів, введення односторонніх обмежень на імпорт української сировини та блокування її ввезення на кордонах.

На зазначені 3 країни за 8 місяців поточного сезону припало трохи більше п’ятої частини від загального обсягу відвантаження сої з України. Словаччина та Болгарія сумарно мають частку лише 1%, крім того, суттєвого зниження експорту у дані країни не було зафіксовано.

Після домовленостей з Єврокомісією соя була виключена з переліку заборонених до імпорту товарів, але протести в країнах продовжилися, що може вплинути на подальший попит та обсяги експорту в напрямку Східної Європи.

Тим не менш, у травні темпи експорту трохи пожвавилися: за 2 тижні поточного місяця обсяг відвантаження сої вже сягнув майже 100 тис. тонн, проте в лідери серед імпортерів увірвався Єгипет, на який припало близько 40% від загального експорту. Країни ЄС опинилися на другому місці з часткою 36%.

«В подальшому імпортний попит на українську сою буде суттєво коригуватися під впливом зовнішніх чинників: достатніх запасів сировини у ключових європейських імпортерів та збільшенням пропозиції олійних нового врожаю з Південної Америки, а також внутрішніх: сезонного скорочення пропозиції сировини, складної роботи «зернового коридору» і в цілому невизначеності щодо подальшої долі Зернової угоди», - зазначають експерти АПК-Інформ.

Крім того, обсяги переробки сої всередині країни теж залишаються високими, що робить її досить ліквідною культурою і на внутрішньому, і на зовнішньому ринках, прискорюючи зменшення вільних запасів сировини.

Прогноз АПК-Інформ відносно експорту сої в 2023/24 МР, не дивлячись на незначне скорочення, можна назвати оптимістичним – за оновленими даними, обсяг відвантаження цієї культури на зовнішні ринки може скласти близько 2,5 млн тонн (-8%). Збереженню заданому темпу експорту може посприяти очікуване збільшення врожаю сої в Україні в 2023 р. до 4,2 млн тонн (+6%), а також цінова конкурентоспроможність української сої на зовнішніх ринках.

 

Більше актуальної інформації про ринок олійних Причорноморського регіону та Європи буде представлено під час фахової конференції «VegOil Trade», яка відбудеться 8-9 червня в Роттердамі.

Поспішайте зареєструватися для участі – форму можна заповнити на нашому сайті.

Реклама

Вхід