VegOil Trade-2023 позначила вектори розвитку світової та української олійно-жирової галузі

Джерело

АПК-Інформ

13956

8-9 червня у Роттердамі відбулася міжнародна конференція «VegOil Trade», яка окреслила вектори розвитку ринку олійних та продуктів їх переробки на найближчу та віддалену перспективу. У заході взяли участь близько 200 делегатів із 25 країн світу – ЄС та Причорноморського регіону, обох Америк, Азії та Сходу.

До числа гостей увійшли великі експортери, імпортери олійних та масложирової продукції, брокерські компанії, переробники, представники галузевих асоціацій, аналітичних компаній та ін.

АПК-Інформ вже проводив міжнародну конференцію у Роттердамі – у 2016 році. Тим цікавіше було знову поринути у неймовірну атмосферу цього міста, де знаходиться найбільший промисловий порт Європи, біржі та офіси провідних світових агротрейдерів.

Варто зазначити, що у центрі уваги заходу – як у сесійній залі, так і в кулуарах – опинилася Україна та перспективи розвитку її олійного ринку.

Приємно, що, попри такий складний час, на конференцію знайшли можливість приїхати багато українських делегатів, які із задоволенням поспілкувалися зі старими друзями та зав'язали нові корисні знайомства.

У числі гостей заходу були такі великі гравці українського ринку, як «Оліяр» (переробник соняшнику, ріпаку, виробник рафінованої олії, експортер), «ОПТІМУСАГРО ТРЕЙД» (переробник соняшнику, експортер соняшникової олії та шроту), «Ніжинський жиркомбінат» (переробник соняшнику та ріпаку, експортер), «Віктор и К» (переробник соняшнику та сої, експортер продукції, виробник продукції під ТМ «Королівський смак»), «Лан-Оїл Трейд» (переробка та експорт соняшнику, ріпаку) та ін.

Програма конференції включала три сесії:

- Фундаментальні фактори ринку рослинних олій;

- Ринок альтернативних олій та продуктів переробки;

- Сесія-семінар «Цінові тренди та прогнози розвитку ринків рослинної олії та насіння».

Щоб дати учасникам заходу найбільш повну картину розвитку олійно-жирової галузі як спікерів АПК-Інформ запросив провідних учасників ринку та експертів з Бразилії, Туреччини, Великобританії, Німеччини, Франції, Нідерландів, України, Казахстану.

Сесійна частина вийшла дуже насиченою – учасники буквально «наситилися» величезною кількістю ринкової інформації, оцінок та прогнозів, отримавши потужний заряд для подальшого розвитку свого бізнесу напередодні нового сезону.

Відкрив конференцію старший економіст компанії LMC International Аарон Хенсон. Він повідомив, що на світовому ринку рослинних олій спостерігається зниження пропозиції, але покращення даної ситуації можливе за рахунок нарощування виробництва пальмової олії або переробки олійних культур.

«Пропозиція рослинних олій знижуватиметься ще протягом півроку. При цьому за кілька років очікується зростання попиту через розвиток біопаливної галузі», - зазначив експерт.

Менеджер з роботи із ключовими клієнтами в секторі олії компанії Aboissa Commodity Brokers Лаура Перейра повідомила, що цього сезону країни Південної Америки зіткнулися з трьома ключовими викликами – погодою, економічною рецесією та внутрішніми політичними проблемами.

За її словами, агроринок Південної Америки цікавий тим, що навіть за негативного впливу погодних умов погіршення перспектив виробництва сільгоспкультур є нерівномірним – тобто високий урожай в одних країнах може компенсувати його скорочення в інших.

У свою чергу, директор з маркетингу ІА «АПК-Інформ» Ірина Озіп у своїй доповіді розповіла, що український ринок олійних та продуктів переробки цього сезону суттєво трансформувався, підлаштовуючись під поточні реалії. Водночас робота галузі демонструє досить високі показники навіть за регулярного блокування роботи портів.

У 2022/23 МР Україна залишилася серед ТОП-виробників соняшнику у світі, проте стався значний перерозподіл його використання всередині країни. Частка експорту олійної від загальної пропозиції зросла до 14%, що є максимумом за багаторічний період.

Також рекордним у поточному сезоні стали виробництво та експорт насіння ріпаку, зазначила спікер. Крім того, на ринку сої в Україні спостерігається поновлення виробництва на тлі високої ліквідності.

І. Озіп наголосила, що на перший план (після невизначеності з роботою «зернового коридору») зараз виходить європейський чинник: продовження заборони експорту соняшнику та ріпаку з України до 5 країн ЄС, труднощі з транзитом. Вже у липні очікується загострення з перевезеннями через старт збирання зернових, ріпаку та перемикання внутрішньої логістики країн на власний урожай.

Новим гравцем на олійному ринку ЄС цього сезону став Казахстан, який збільшив постачання олійно-жирової продукції до європейських країн практично вдвічі. Про це повідомив голова правління Національної Асоціації переробників олійних культур (НАПОК/NOPA) Ядикар Ібрагімов під час міжнародної конференції «VegOilTrade-2023» у Роттердамі.

Голова НАПМК зазначив, що традиційно близько 90% експорту казахстанських олій та шроту припадає на Китай та країни Середньої Азії. Проте останнім часом, з урахуванням зміни геополітичної ситуації, додалися нові напрями постачання, зокрема Туреччина та країни Європи.

Загалом експорт казахстанської олійно-жирової продукції до країн ЄС за 2022 р. збільшився на 91%, до 75,53 тис. тонн, у грошовому вираженні – на 118%, до $32 млн.

«Ми ці обсяги у найближчі 2-3 роки збільшуватимемо», - вважає голова НАПОК.

Багато речників відзначали важливість біопаливної промисловості для розвитку АПК. Так, керуючий директор UFOP Стефан Аренс у ході виступу розповів, що розвиток біопаливної промисловості поступово займає свою важливу нішу та є потужним драйвером для агросектору.

Обсяги виробництва біопалива у світі поступово постійно зростають і до 2024 року можуть досягти найвищого показника. При цьому очікується, що приріст виробництва біодизеля буде найвищим.

Ріпакова олія має хороші шанси замістити собою недолік або зниження використання пальмової або соєвої олії у виробництві біопалива. Однак ріпаку на ринку для забезпечення попиту може виявитися недостатньо, і в цьому контексті війна в Україні стала викликом для промисловості, хоча досить високий урожай олійної в ЄС частково компенсував скорочення пропозиції українського ріпаку.

Завершився насичений сесійний день дискусією, де було порушено безліч питань щодо цін, куди рухається ринок, що буде далі із «зерновим коридором», як впорається український ринок олійних з масою нових викликів, у тому числі з обмеженнями з боку країн ЄС.

Плідне спілкування та обмін думками продовжилися під час гала-вечері, де гості змогли розслабитися та охолодити «напруження пристрастей» келихом відмінного вина.

А на другий день учасникам міжнародної конференції «VegOil Trade» пощастило побувати на екскурсії в найбільшому промисловому порту Європи, який відіграє величезну роль у розвитку світового агробізнесу.

Протяжність порту – понад 40 км, загальна площа становить 12500 га.

На території порту Роттердам розташовано 6 заводів з виробництва біодизелю, 5 – з рафінації олій, а також 17 терміналів для зберігання олійно-жирової продукції сумарною потужністю 1,2 млн тонн.

Гості заходу були захоплені гігантськими масштабами та потужностями порту Роттердам, звідки перерозподіляються товаропотоки до країн Європи.

VegOil Trade-2023 пройшла успішно та драйвово. Дякую всім, хто знайшов можливість приїхати на конференцію, нашим чудовим спікерам, а також тим, хто активно допомагав у підготовці та проведенні заходу.

АПК-Інформ дякує за підтримку конференції спонсорів: логістичну компанію LAT FLEX SIA; міжнародного сертифікованого морського сюрвеєра та інспектора QSS Global SA; транспортну компанію OOC Terminals; компанію Active Containers Services.

Ексклюзивний партнер конференції – Національна асоціація переробників олійних культур Казахстану (НАПОК/NOPA).

Захід відбувся за підтримки UFOP (Союз сприяння вирощуванню олійних та зернових культур, Німеччина) та бразильської Aboissa Commodities – найбільшої в Латинській Америці брокерської компанії.Реклама

Вхід