Казахстан залишається серед лідерів з експорту льону на світовий ринок та конкурує з РФ

Джерело

АПК-Інформ

20668

За даними International Trade Center, за підсумками 2022 р. світовий експорт льону оцінюється в 1,9 млн тонн або майже 1,6 млрд USD у грошовому вираженні, що є рекордними показниками за останні 10 років. При цьому середньорічне збільшення експорту в натуральному вираженні за 10-річний період оцінюється в 5%, у грошовому – у 7%. А найактивніше зростання середньої вартості експортних партій цієї культури є характерним для останніх 3 років.

Джерело: ITC

 

Ринок льону досить консолідований щодо як експортерів, так і імпортерів. Ключовими постачальниками льону на світовий ринок зазвичай є РФ, Казахстан та Канада, які сумарно забезпечували в середньому 77% світового експорту цієї культури за останні 10 років. При цьому, якщо частка Канади за звітний період скоротилася з 42% у 2013 р. до 9% за підсумками 2022 р., то частка РФ зросла з 23% до 42%, а частка Казахстану – з 11% до 28% відповідно.

Джерело: ITC

 

Ключовими імпортерами льону є Китай, Бельгія та США. На їхню середню сумарну частку у світовому імпорті за останнє десятиліття припало 60%. При цьому, якщо обсяги закупівель США та Бельгії залишаються відносно стабільними, Китай збільшив імпорт льону за звітний період більш ніж у 3,4 раза.

Джерело: ITC

 

З урахуванням територіального розташування ключових експортерів та імпортерів льону природним є те, що ринок США в основному забезпечується канадським льоном, а ось на ринках Китаю та Бельгії спостерігається досить жорстка конкуренція між РФ та Казахстаном, для яких зазначені ринки є ключовими. За три попередні роки РФ та Казахстан сумарно забезпечили в середньому 72% імпорту льону Китаєм та 73% – Бельгією. При цьому за підсумками 2022 р. показники склали 95% та 89% відповідно.

Джерело: ITC

Джерело: таможні РФ і КазахстануЗгідно з прогнозами ІА «АПК-Інформ», у 2023/24 МР виробництво льону в Казахстані оцінюється на рівні 700 тис. тонн, що на 9,1% менше за показник попереднього сезону. При цьому очікується, що експорт олійної продукції може скоротитися на 14% - до 470 тис. тонн. Ключовими покупцями залишаться Китай та Бельгія.

Про позиції казахстанського льону на світовому ринку в 2023/24 МР поговоримо на міжнародній конференції Asia Grains&Oils Conference: Results of 2023, яка відбудеться 5 грудня в Алмати.

Детальна програма конференції – на сайті АПК-Інформ.

Поспішайте зареєструватися для участі на найвигідніших умовах!

Реклама

Вхід