Україна: метеорологічні умови першої декади травня 2022 року – Укргідрометеоцентр

Джерело

АПК-Інформ

8634

У першій декаді травня у південних, східних та центральних областях спостерігалася значно прохолодніша звичайного погода, у західних областях температурний режим був близьким до норми. На всій території країни спостерігалися заморозки.

Внаслідок антициклонального характеру погоди опадів майже не було, лише у деяких районах західних, північних та центральних областях пройшли невеликі дощі.

Тривалість сонячного сяйва . Сонячного сяйва до поверхні землі за декаду надійшло від 68 до 114 годин, що на 13-39 годин більше норми, у Закарпатській та Івано-Франківській областях – близько до неї.

Температура. Середня декадна обласна температура повітря у західних, Житомирській та Вінницькій областях виявилася близькою, на решті території - на 1,3-2,4°С, нижчою від норми і становила від плюс 11,4°С на північному сході до плюс 12,0-14,0°С на решті території.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 22-25°С.

Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до плюс 1-4°С, у північних, Рівненській, Вінницькій, Дніпропетровській, Черкаській, Донецькій та Одеській областях – до 0°С - мінус 2°С (рис.1).

Поверхня ґрунту вночі охолоджувалась до 0°С - мінус 5°С, у Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Миколаївській та Запорізькій областях до плюс 1-2°С, у найтепліші дні ґрунт нагрівався до плюс 46-59°С.

Майже по всій території країни впродовж 1-8 днів відмічалися заморозки у повітрі, на поверхні ґрунту та на висоті 2 см інтенсивністю мінус 1-5°С, місцями на Київщині – до мінус 7°С.

Опади. На переважній частині території країни опадів не було зовсім або кількість їх не перевищувала 1-5 мм. Лише у Рівненській та Івано-Франківській областях середня по області декадна їх кількість становила 53-86% норми (8-18 мм), добовий максимум опадів в окремих районах цих областей становив 21- 40 мм (1,5 декадної норми) (рис. 2).

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила плюс 12-18°С. В окремих районах Тернопільської, Рівненської, Вінницької, Дніпропетровської, Херсонської та Миколаївської областей упродовж 1-3 днів в один із строків спостережень вона підвищувалася до плюс 25 °С і вище.

 

 

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 42 до 74%. Майже по всій території країни упродовж 1-9 днів відмічалося зниження її до 30% і нижче.

Вітер. В окремих районах Закарпатської, Рівненської, Київської, Дніпропетровської та Одеської областей упродовж 1 дня відмічалося посилення швидкості вітру до 15-18 м/с.

 

 

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Погодні умови були задовільними для вегетації озимих та ранніх ярових зернових культур. За умов помірно теплої або часом прохолодної погоди ріст і розвиток цих культур, як і у попередній період, відбувався дещо уповільнено, проте відставання у розвитку не було критичним.

У зв'язку з відсутністю істотних опадів упродовж декади, низької відносної вологості повітря та помірно вітряної погоди відбувалося швидке висихання верхніх шарів ґрунту. Запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту суттєво понизилися хоча і залишалися на більшості площ на достатньому та оптимальному рівнях. Проте місцями тривав процес розвитку засушливих явищ (Херсонська, Одеська, Донецька області). Помірний та понижений температурний фон стримував їх розвиток, однак станом на 10 травня зниження запасів продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту до 50 мм і нижче під озимими культурами у південних районах Одеської області свідчить про початок ґрунтової засухи.

На площах із слабкозволоженим верхнім шаром ґрунту стримувалося утворення сходів технічних культур.

Стан сільськогосподарських культур за візуальною оцінкою переважав добрий та відмінний.

Для теплолюбних культур, плодових, ранньої городини, винограду, переважали малосприятливі погодні умови через недостатній рівень теплозабезпечення, заморозки, низькі для цих культур нічні температури повітря та ґрунту. Теплозабезпечення цієї групи культур станом на 10 травня було майже вдвічі меншим оптимального.

 

Теплозабезпечення

Перехід середньодобової температури повітря через плюс 10°С у бік підвищення відбувся у середині третьої декади квітня, у крайніх південних, східних та південно-східних районах країни – у кінці березня (на 10-19 днів раніше), що у більшості районів західних та північних областей близько норми, на решті території - на 6-15 днів пізніше середніх багаторічних строків.

 

Станом на 10 травня суми ефективних температур повітря були близькими або нижчими за середні багаторічні показники: вище +5°С – на 20-65°С, вище +10°С – на 25-40°С та у розрізі агрокліматичних зон України становили ( табл.)

 

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур

вище + ° С

вище +10 ° С

 

Середня багаторічна за період

1991-2020 рр.

 

2022 р.

Середня

багаторічна за період

1991-2020 рр.

 

2022 р.

Степ

245-310

240-290

85-100

55-90

Лісостеп

220-270

190-270

70-95

40-55

Полісся

225-240

160-200

60-70

35-45

 

Зволоження ґрунту

Станом на 10 травня запаси продуктивної вологи під озимими культурами в орному шарі ґрунту у північних, на більшості площ західних, центральних та на окремих площах Харківської областей були оптимальними (21-40 мм і більше), місцями у західних та північних областях відмічалося перезволоження орного шару ґрунту. На більшості площ Дніпропетровської, Кіровоградської, Миколаївської, Херсонської, окремих площах Волинської, Львівської, Тернопільської, Вінницької, Полтавської, Запорізької та Одеської областей вологозапаси понизилися до недостатніх для початку травня (11-20 мм), в багатьох районах Одеської, місцями у Миколаївській, Херсонській, Донецькій та Київській областях – до незадовільних (10 мм продуктивної вологи і менше) показників.

Зволоження метрового шару ґрунту під озимими культурами на більшій частині площ залишалося оптимальним (121-220 мм продуктивної вологи). На багатьох площах південних, в окремих районах центральних, Донецької, Чернігівської, Київської, Тернопільської та Волинської областей вологозабезпечення 0-100 см шару ґрунту було задовільним – 81-119 мм, у багатьох районах Одеської та на окремих площах Херсонської, Миколаївської областей вміст вологи не перевищував 57- 78 мм, місцями – 19-37 мм продуктивної вологи (рис. 3).

 

 

Вологозабезпечення орного шару ґрунту під озимим ріпаком було переважно оптимальним і становило 29-44 мм. В окремих районах Київської, Кіровоградської та Херсонської областей запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту були недостатніми і не перевищували 10-19 мм, місцями на Херсонщині – 3 мм продуктивної вологи.

У метровому шарі ґрунту містилося від 136 до 199 мм продуктивної вологи, що відповідало оптимальному зволоженню ґрунту, у Херсонській та місцями у Київській областях воно було недостатнім - 61-87 мм продуктивної вологи. У південних районах Херсонщини зволоження метрового шару ґрунту було незадовільним - 24 мм продуктивної вологи.

Під ранніми яровими зерновими культурами зволоження орного шару ґрунту було переважно достатнє та оптимальне (21-40 мм і більше продуктивної вологи). На багатьох площах південних, в окремих районах Дніпропетровської, Сумської, Житомирської та Тернопільської областей зволоження 0-20 см шару ґрунту було задовільним – 13-20 мм, місцями на Одещині – незадовільним (менше 10 мм продуктивної вологи) (рис.4).

 

 

Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ було оптимальним (121-160 мм і більше). На більшості площ південних, на окремих площах Дніпропетровської, Харківської, Сумської, Вінницької та Тернопільської областей вологозапаси становили 83-120 мм, місцями у Херсонській та Одеській областях вони не перевищували 60-76 мм продуктивної вологи.

Під кукурудзою запаси продуктивної вологи 0-20 см шару ґрунту були достатніми та оптимальними і становили 21-42 мм, місцями у Кіровоградській та Волинській та областях – недостатніми та задовільними (9-19 мм продуктивної вологи) відповідно.

Вологозабезпечення метрового шару ґрунту відповідало оптимальним показникам – 121-160 мм і більше продуктивної вологи, на окремих площах Полтавської, Кіровоградської, Вінницької та Волинської областей запаси продуктивної вологи були незадовільними і становили 92-115 мм.

Запаси продуктивної вологи під цукровим буряком , як в орному, так і у метровому шарах ґрунту були оптимальними (28-30 мм та 153-169 мм продуктивної вологи відповідно).

Під соняшником запаси продуктивної вологи 0-20 см шару ґрунту на більшості площ сформувалися у достатніх та оптимальних межах і становили 21-41 мм, в окремих районах Кіровоградської, місцями у Тернопільській, Київській, Сумській, Полтавської, Харківської, Херсонській та Одеській областях вологозабезпечення орного шару ґрунту було задовільним – 11-15 мм продуктивної вологи. В окремих районах Одеської області запаси продуктивної вологи не перевищували 8 мм.

Вологозабезпечення метрового шару на більшості площ центральних, окремих площах Сумської, Чернігівської, Харківської та Одеської областей відповідало достатнім (122-257 мм), на решті площ – задовільним (88- 120 мм), місцями на Одещині та Херсонщині – недостатнім (61-77 мм продуктивної вологи) показникам.

 

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Озимина. В озимих жита, ячменю та пшениці на більшості площ тривав ріст стебла. На окремих площах Одеської області у кінці декади розпочалося колосіння озимого ячменю, що раніше середніх багаторічних строків. Висота рослин на фазу «НВС» становила 11-45 см.

Стан посівів в основному добрий.

Місцями у Херсонській та Одеській областях відзначено пожовтіння листя озимої пшениці від нестачі вологи у ґрунті.

В озимого ріпаку тривало утворення суцвіть та цвітіння, на посівах південних областей розпочалося утворення перших стручків. Стан ріпаку переважно добрий.

Ранні ярові зернові культури . Упродовж декади, в залежності від строків сівби, у ярового ячменю відмічалися утворення сходів, 3-го листка, вузлових коренів та кущіння, в окремих районах південних та Полтавської областей – утворення нижнього вузла соломини. Висота рослин була строкатою – від 10 до 25 см.

У вівса та пшениці відмічалося проростання зерна, сходи, листоутворення та утворення вузлових коренів, місцями у північних та західних областях розпочалося кущіння.

Стан посів переважно добрий.

Кукурудза . Тривала сівба, на рано засіяних площах відмічено проростання зерна та утворення сходів.

Розпочалася сівба гречки.

Зернобобові культури. У гороху тривало листоутворення. Стан посівів добрий та задовільний, місцями-відмінний.

Тривала сівба сої, на ранніх посівах утворилися сходи.

На окремих площах західних областей зерно сої не проростає упродовж 20 днів через нестачу вологи у ґрунті.

У цукрових буряків відмічалися сходи та поява листків, місцями у центральних областях ще тривала сівба.

Соняшник. Упродовж декади тривала сівба та утворювалися сходи, на рано засіяних площах південних та центральних областей було відмічено утворення другої пари справжніх листків. Стан рослин, що зійшли, переважно добрий.

Тривало садіння картоплі , на рано засаджених площах відмічалися сходи та утворення бокових пагонів.

Багаторічні трави. У конюшини та люцерни тривав ріст стебла, відмічалася поява суцвіть та перший укіс. Стан рослин добрий та задовільний.

Реклама

Вхід