Розділи

Казахстанські експортери стурбовані великими перехідними залишками зерна

Джерело

АПК-Інформ

22058

Експорт зерна з Казахстану дуже обмежений через логістичні проблеми, і до кінця поточного сезону в країні накопичаться великі перехідні запаси пшениці. Про це розповів голова Національної асоціації експортерів KazGrain Зейнолла Абдуманапов на міжнародній конференції Asia Grain Conference 25 квітня в Алмати.

Він уточнив, що за І квартал 2023 р. Казахстаном експортовано близько 3 млн тонн зерна (проти 2 млн тонн у 2022 р.).

«Це позитивна динаміка, але нас турбує питання дуже великих залишків зерна на ринку. При загальному зборі на рівні 22 млн тонн на сьогодні ми експортували трохи більше 7 млн тонн. Щорічно в Казахстані перехідний залишок зерна становив до 2 млн тонн. На даний момент у нас є на ринку 9 млн тонн. Якщо навіть нам вдасться експортувати ще 6 млн тонн, у країні вже буде близько 3 млн тонн перехідних запасів. Але я сумніваюся, що ми зможемо експортувати 6 млн тонн з існуючою проблемою ланцюжка постачання вантажу. Це і зношена інфраструктура, і відсутність у КТЖ рухомого складу та застосування ним непослідовних обмежувальних заходів», - наголосив З. Абдуманапов.

Він також розповів про цінові тенденції на зерновому ринку РК.

«Ми були свідками того, як у лютому-березні експортні ціни на зерно падали на 5-7 доларів щотижня. Щоб хоч якось урегулювати внутрішні ціни на зерновому ринку Казахстану, було запроваджено заборону на ввезення пшениці автотранспортом», - зазначив голоава KazGrain.

За його словами, вжиті заходи дещо стабілізували внутрішні ціни на пшеницю – вони зросли з 80 тис. тенге до 90 тис. тенге (мається на увазі ціна з господарства без ПДВ). З урахуванням ПДВ ціна складається на рівні трохи більше ніж 100 тис. тенге, уточнив З. Абдуманапов.

«Однак фермери перестали продавати пшеницю, хоч ми даємо хорошу ціну. Більше того – ми не бачимо перспектив для зростання цін, що склалися до кінця поточного сезону. Це найактуальніша ціна, яка сьогодні є на ринку», - запевнив він.

Керівник KazGrain порадив сільгоспвиробникам продавати зерно, оскільки не спостерігається ажіотажного попиту на цю продукцію з боку сусідніх країн та інших держав. Крім того, залишається низка невирішених логістичних проблем, які серйозно заважають розвитку експорту.

Серед ризиків, що перешкоджають реалізації експортного потенціалу, З. Абдуманапов назвав хронічні проблеми АПК Казахстану: брак фінансових ресурсів, високі кредитні ставки, забюрократизовані процедури повернення ПДВ, проблеми з субсидуванням і насамперед відсутність конкретних результатів у здійсненні політики з розвитку сталого сільського господарства республіки.

Також величезною проблемою є низька продуктивність казахстанського зерна та його висока собівартість.

Керівник KazGrain підкреслив, що впоратися з найбільш гострими проблемами та сприяти реалізації великого потенціалу вітчизняного АПК допоможе лише послідовна реалізація державної політики з акцентом на розвиток сталого сільського господарства республіки та регулювання системи з урахуванням забезпечення балансу інтересів та відповідальності всіх суб'єктів галузі.

Також необхідно прискорити реалізацію національних та міжнародних проєктів у рамках розвитку альтернативних та діючих транспортно-логістичних коридорів, у т.ч. шляхом модернізації інфраструктури, будівництва нових транзитних напрямів.

Втручання держави у діяльність сільгосптоваровиробників має бути мінімальним та припинено безсистемні запровадження обмежень, у т.ч. з боку нацоператорів, наголосив З. Абдуманапов.

Нагадаємо, що Національна асоціація експортерів Казахстану «KazGrain» виступає генеральним спонсором міжнародної конференції «Asia Grain Conference», яка проходить 25-26 квітня в м. Алмати.

Реклама