Розділи

Науковці розрахували цьогорічні точки беззбитковості врожайності сільгоспкультур в Україні

Джерело

АПК-Інформ

703

Науковці Інституту аграрної економіки розрахували точки беззбитковості врожайності сільськогосподарських культур в Україні – умови, за яких прибуток покриватиме всі витрати аграріїв на забезпечення вирощування сільськогосподарської продукції і дорівнюватиме нулю. Про це 27 вересня повідомила пресслужба закладу.

Згідно з розрахунками, у 2023 р. точка беззбитковості при досягненні врожайності для:

  • озимої пшениці становитиме 60 ц/га при ринковій вартості зернової 4500 грн/т (у розрахунках станом на 19 вересня);
  • кукурудзи на зерно – 67,5 ц/га при вартості 4000 грн/т;
  • соняшнику – 27 ц/га при вартості 10000 грн/т.
«За умов нижчої врожайності зазначених сільгоспкультур при виробничих витратах вирощування цих видів агропродукції буде для фермера збитковим», - підкреслив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки» Олександр Захарчук.

Він також зазначив, що очікувані виробничі витрати фермерських господарств України у 2023 р. становитимуть близько 27 тис. грн на 1 га, що лише на 1,9 тис. грн (на 7,6 %) перевищить показник довоєнного 2021 р. (25,1 тис. грн).

«Безумовно, таке незначне збільшення виробничих витрат пов’язане з цілою низкою скорочень. Так, внесення мінеральних добрив зменшиться з 4-5 ц/га до 2-2,5 ц /га. Скорочення основних та допоміжних працівників, а також фонду заробітної плати становитиме майже 1 тис. грн на 1 га. Крім того, з метою зменшення використання паливно-мастильних матеріалів технологічні операції скоротяться на 20-30%, що також негативно відображається на показниках урожайності через спрощення технологій», - пояснив науковець.

Левову частку у 2023 році становлять матеріальні витрати на:

  • мінеральні добрива – 7,1 тис. грн, або 26,4% від усіх виробничих витрат;
  • паливо та мастильні матеріали – 3,2 тис. грн (12%):
  • засоби захисту рослин і насіння – 2,1 тис. грн (7,7%).

 

Реклама