Розділи

Відкриття ринку земель для юросіб може приносити щорічно до 2,7% ВВП України - KSE

Джерело

АПК-Інформ

1679

Втрати ринку сільгоспземель України після 24 лютого 2022 р. оцінюються на рівні 11,5 млрд грн. Проте ринок поступово відновлюється і вже зараз здатен генерувати щонайменше 10 млрд грн додаткових надходжень до бюджетів громад на рік. Про це йдеться в аналітичному огляді “Земельний ринок в Україні”, підготовленому Центром дослідження продовольства та землекористування при Київській школі економіки (KSE Агроцентр) в межах дослідницького проєкту «Земля незламності» за підтримки Програми USAID з аграрного на сільського розвитку (АГРО). 

«При цьому основні вигоди від ринку — ще попереду. Відкриття ринку для юридичних осіб з 1 січня 2024 р. може принести додатково 1-2,7% ВВП щорічно впродовж наступних трьох років», - підкреслюється у повідомленні.

Як зазначається, через повномасштабну агресію РФ проти України не були укладені понад 102 тис. угод купівлі-продажу сільгоспземель сукупним обсягом 282 тис. га та вартістю 11,5 млрд грн ($312 млн), що дорівнює 0,2% ВВП країни. Найбільших втрат – понад 2,7 млрд грн (близько $75 млн) зазнав ринок земель у Харківській області, яка була лідером за часткою сільгоспземель в обігу до повномасштабного вторгнення.

«Середньозважена ціна на сільгоспземлі в національній валюті продовжує помірне зростання — у  червні 2023 р. вона склала 37,2 тис. грн за 1 га. Ціни на товарну землю вже традиційно дещо вищі від цін на решту сільгоспземель. Ключовими факторами ціноутворення залишаються географічне розташування земельних ділянок стосовно лінії фронту, а також нормативна грошова оцінка», - зазначають фахівці.

Сума кредитів, наданих підприємствам аграрного сектору українськими банками, станом на кінець травня 2023 р. сягнула 110,91 млрд грн ($3 млрд). Серед кредитів, виданих протягом березня 2022 – травня 2023 рр., забезпечені землею сільськогосподарського призначення лише близько 6% на суму 31,2 млн грн.

«Потенціал кредитування під заставу сільськогосподарської землі набагато вищий. Для його реалізації потрібні вчасне відкриття ринку сільгоспземель для юридичних осіб з 1 січня 2024 р.,  якнайшвидший запуск роботи Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, а також переоцінка Національним банком України коефіцієнту ліквідності сільськогосподарської землі як застави на підставі наявних даних про ціни транзакцій», - підкреслив віцепрезидент KSE з економічної освіти Олег Нів’євський.
Реклама