Насіннєвий форум – 2020

Источник

АПК-Информ

3144

18 лютого у Міжнародному виставковому центрі в м. Київ було проведено «Насіннєвий форум – 2020» - зібрання лідерів української галузі насінництва, що вже вкотре дає старт новому сезону.

 

Ця подія – щорічний захід, присвячений обговоренню сучасних тенденцій насіннєвого ринку та останніх змін у галузі з представниками органів державної влади та бізнесу. Форум, що пройшов за підтримки посольства Королівства Нідерланди в Україні, організували Насіннєва асоціація України разом з Американською торговельною палатою в Україні, асоціацією «Українське насіннєве товариство» та асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу».

 

Про роль та значення сектору як одного з найбільш привабливих для інвестицій говорили у фокусі таких питань: чим живе насіннєвий бізнес, очікування від влади та необхідні законодавчі зміни, своєчасні зміни та прогнозованість державної політики.

Вже зараз ринок України важко уявити без нових сортів та інновацій, які є важливою складовою роботи насіннєвих компаній. За словами виконавчого директора Насіннєвої асоціації України Сюзани Григоренко, комерційний глобальний ринок насіння продовжує зростати. «Насіннєві компанії є безпосередніми учасниками розвитку аграрного сектору, його оновлення та постійного руху вперед. У насіннєвій галузі понад 15% від обсягів продажу насіння спрямовується на наукові дослідження і розробки. Створення необхідних умов для інновацій у селекції вимагає постійної взаємодії між галуззю та урядом, а також узгодженості зі світовими тенденціями», - підкреслила С.Григоренко. Керівник Насіннєвої асоціації побажала всім учасникам заходу та представникам ринку плідної співпраці над якісним регулюванням насіннєвої галузі, а також чесного діалогу як протягом форуму, так і надалі.

 

Наріжною темою Насіннєвого форуму – 2020 стали трансформації, що відбуваються на ринку. Які є тенденції та перспективи розвитку насіннєвої галузі, а також виклики та досягнення.

 

Під час спеціальної панелі із представниками Мінекономіки, Держпродспоживслужби, Українського інституту експертизи сортів рослин, уповноважених органів сертифікації – ОС «АГРОСЕРТ» та ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» представники насіннєвих і дистриб’юторських компаній підбили підсумки роботи щодо реєстрації сортів, сертифікації насіння за 2019 рік та озвучили плани на поточний рік (процедури, строки, ціни, реєстри), а також обговорили основні аспекти проведення державних перевірок.

І, звісно, на форумі говорили про те, як загалом живеться галузі вже під крилом комплексного Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, сама організація якого у другому півріччі 2019 року стала подією, що безперечно сколихнула сектор. Щоб запевнити всіх, що насінництво не опиниться на задвірках нового відомства, форум відкривав Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства з питань агрополітики. Він відзначив, що насіння не лишається осторонь на порядку денному міністерства, яке продовжує працювати за визначеними напрямками і в планах якого для сфери насінництва на 2020 рік є як подальша міжнародна співпраця з Організацією економічної співпраці і розвитку та Єврокомісією, так і цілий комплекс заходів із дерегуляції, спрощення, боротьби з фальсифікатом – все, що дає галузі мотивацію рухатися далі.

 

Вже безпосередньо в ході першої панелі, в якій взяли участь представники державних структур, від Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства виступив Денис Паламарчук , радник міністра економіки України. Він розповів про бачення в міністерстві місця насінництва в системі сільського господарства та економіки, а також про очікування від учасників ринку. Радник підкреслив, що міністерство приділяє особливу увагу розвитку вказаної галузі, до того ж питання насінництва порушуються кожного дня завдяки співпраці з профільними асоціаціями, суб’єктами господарювання та державними органами. Зокрема, на контролі в міністерстві розширення схем насіннєвої сертифікації ОЕСР, питання сплати внеску України до Міжнародного союзу з охорони нових сортів рослин UPOV тощо. Стосовно подальших планів Д.Паламарчук відзначив укріплення стосунків із представниками галузі насінництва, діджиталізацію в сфері сертифікації, а також дерегуляцію для спрощення деяких процесів.

Директор Українського інституту експертизи сортів рослин (УІЕСР) Сергій Мельник розповів про сортовипробування та експертизу нових сортів рослин. Зокрема, відповідаючи на запитання учасників про оцінку УІЕСР стану посівів озимих, експерт зазначив, що, в цілому, на сьогоднішній день він є задовільним, окрім ріпаку (в Черкаській області він не зійшов). Погодні умови поточного сезону С.Мельник охарактеризував як такі, що стали добрячим випробуванням для вирощування сортів.

Стосовно дерегуляції С.Мельник підкреслив та завірив, що УІЕСР має всі ресурси для подальшого вдосконалення галузі в сфері сортовипробування, і запросив усіх бажаючих відвідати пункти дослідження і на власні очі побачити технологічний процес та результати праці.

Щодо сертифікації насіння, то від імені Державного центру сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції виступив тимчасово виконуючий обов’язки директора Євген Ігнатенко. Він зазначив, що попри наявність акредитованих лабораторій та наявність у штаті аудиторів із сертифікації, на жаль, діяльність центру покриває не всі області України, адже деякі лабораторії не акредитовані, хоча спеціалісти в них є. «На сьогоднішній день питання підвищення чи зниження цін за послуги центру не стоїть на повістці дня. Але якщо ми приймемо рішення про їхнє підвищення, обов’язково заздалегідь попередимо учасників ринку. Рівень кваліфікації працівників є дуже високим, якому довіряє дуже багато суб’єктів», - додав він. Також усіх учасників Насіннєвого форуму – 2020 було запевнено в тому, що ДП питання про перегляд ціноутворення порушуватиме до обговорення вже перед початком нового сезону, і наразі ситуація не мінятиметься.

 

Окрім того, як відомо, з 2017 року на ринку послуг сертифікації насіння щодо посівних якостей працює уповноважений приватний орган ОС «АГРОСЕРТ», частка якого на ринку сертифікації, за словами керівника Н.Грюнвальд, постійно зростає, а крім трьох власних акредитованих лабораторій у містах Київ, Дніпро, Полтава та залучення на підряд акредитованих лабораторій Інституту Юр’єва у м. Харків, у планах – власні підрозділи у південному та центральному регіонах і проходження атестації нових інспекторів із сертифікації (агрономів-інспекторів) та використання у роботі обладнання не пізніше ніж 2017 року виробництва. При цьому конкуренція на ринку сприяє підвищенню якості оцінки насіння щодо посівних якостей, а офіційна робота має одним із результатів сплату податків до державного бюджету (лише у 2019 році «АГРОСЕРТ» сплачено до 4 млн грн податків).

Результатами роботи управління контролю в сфері насінництва та розсадництва Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у 2019 році поділився заступник директора департаменту Віктор Стефківський. «Було заплановано та проведено певну кількість перевірок. Так, після скасування мораторію на перевірки їх було проведено близько 340, серед них було видано більше 100 приписів стосовно порушень. Серед порушень, зокрема, фіксувалися реалізація насіння без відповідних документів, порушення маркування, неналежне транспортування та зберігання посівного матеріалу та інші», - розповів він.

 

Протягом другої панелі представники бізнесу, зокрема компаній ПрАТ «СЕЛЕНА», Ерідон, Corteva Agriscience та Organic.info, мали можливість поділитися результатами діяльності минулого року й обговорити плани на поточний. У ході дискусії вони представили практичні аспекти своєї роботи, зазначили, які є виклики та проблеми і як вони долаються. Прозвучала інформація про впровадження в Україні практик органічного насінництва, аспекти вирощування насіння головних сільськогосподарських культур, їхньої дистрибуції, інвестицій, які компанії роблять у галузь.

 

Далі буде :)

Реклама

Вход