Звернення керівників громадських професійних організацій України до прем'єр-міністра України

Источник

АПК-Информ

1822

ПРЕМ'ЄР - МІНІСТРУ УКРАЇНИ

Ю.В. ТИМОШЕНКО

Вельмишановна Юліє Володимирівно!

Українська аграрна конфедерація, Українська Зернова Асоціація, Асоціація фермерів і приватних землевласників України, Всеукраїнський союз сільськогосподарських підприємств, підтримують зусилля Уряду щодо реформування економіки України, зокрема її аграрного сектора, які мають сприяти прийняттю оптимальних рішень стосовно його розвитку.

Разом з тим, ми закликаємо Уряд і в подальшому постійно дбати про зростання ефективності впровадження державної аграрної політики у сфері АПК та конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції, подальшого удосконалення функціонування аграрних ринків, спільних дій в розбудові ефективної інфраструктури виробництва та збуту зерна і продуктів його переробки, сприянню виходу української сільгосппродукції на зовнішні ринки.

Валовий збір зернових з врожаю 2008 року прогнозується у обсязі понад 43 мільйони тонн, окрім того Україна очікує рекордний урожай ріпаку на рівні 2.5 мільйонів тонн. Ці оптимістичні прогнози водночас і радують і насторожують трудівників села, усіх учасників зернового ринку України.

Бо для цього є достатньо підстав.

Перехідні залишки зерна на початок жнив 2008 року складають біля 7 мільйонів тонн, і, з врахуванням зерна нового врожаю, 50 мільйонів тонн зерна треба буде розмістити у наявних елеваторних потужностях обсягом 27 мільйонів тонн, що технічно неможливо і може призвести до величезних втрат врожаю.

Квотування та відстрочення експорту зерна врожаю 2007 року завдали значних втрат економіці зерновиробництва, що, за оцінками Світового банку та інших незалежних експертів, склали біля 10 мільярдів гривень.

Це не дало змоги селянам вчасно придбати зернозбиральну техніку, якої так не вистачає зараз, у розпал жнив, а також належної якості насіння, достатньої кількості добрив, що завдало непоправної шкоди нарощуванню зернового потенціалу України.

До того ж, у очікуванні значного збільшення цьогорічного врожаю як в Україні, так і у світі, ціни на зерно на світових ринках поповзли донизу. Хоча таке цінове коливання це є природнім циклічним явищем, це все ж не додає аграріям упевненості у збереженні на червень-серпень ц.р. таких внутрішніх цін на зерно, що забезпечуватимуть прийнятну рентабельність його виробництва.

Надихає хоч те, що з огляду на набуття Україною членства у СОТ та хороший врожай, у нашій країні стануть зайвими та недоречними обмеження на експорт зерна.

Ще далеко не усе зроблено щодо законодавчого забезпечення українського "зернового прориву", виходу України на сталі провідні позиції на світовому ринку зерна.

Не зважаючи на Указ Президента України "Про деякі заходи щодо розвитку ринку зерна" від 18 вересня 2007 року № 890/2007, яким передбачалося у трьохмісячний строк розробити та затвердити Державну програму "Зерно України 2008 - 2015", її Концепція до цього часу не затверджена Кабінетом Міністрів України.

Ганебним є той факт, що не зважаючи на величезний потенціал України, як зернової Держави, наша країна роками не може належним чином врегулювати своє членство у Міжнародній Раді по зерну і воно тримається лише на авторитеті громадських організацій.

Усвідомлюючи нашу спільну відповідальність за першочергове забезпечення продовольчої безпеки Держави, керуючись необхідністю забезпечення стабільної ситуації на внутрішньому ринку зерна через забезпечення насамперед внутрішніх споживачів зерном та виходячи із ситуації, що складається, громадські організації виробників та експортерів зерна, пропонують:

- надалі раз і назавжди регулювання ринку зерна в Україні здійснювати виключно з урахуванням вимог СОТ;

- прискорити вирішення питань достатнього фінансування та організаційного забезпечення діяльності Аграрного фонду на ринку зерна у 2008/09 м/році, забезпечити закупівлю до Аграрного фонду у липні-серпні за ринковими цінами продовольчої пшениці на рівні 1.5 млн. тонн за рахунок коштів державного бюджету, що дозволить державі у подальшому ефективно впливати на ринок хлібобулочних виробів ринковими методами;

- стимулювати підприємства хлібопекарської та тваринницької галузей через забезпечення їх доступу до здешевлення кредитів до активного створення ними запасів зерна за рахунок його закупівель саме у розпал жнив;

- розробити, з метою зменшення цінових втрат виробників зерна, заходи по забезпеченню стабільності тарифів на залізничному транспорті. Максимально зконцентрувати рухомий склад вагонів в Україні для забезпечення перевезення, насамперед, українського зерна, особливо до портів. Узяти під дієвий постійний контроль вартість послуги підприємств монополістів на ринку зерна.

- скасувати ПДВ при розмитненні імпортної сільгосптехніки та елеваторного обладнання, зерносушарок, вкрай необхідних для модернізації хлібоприймальної галузі України;

- зважаючи на світові тенденції подорожчання продуктів харчування, з метою вкрай необхідної для суттєвого зростання галузі зерновиробництва максимізації її прибутків через мінімізацію втручання Держави у ринок зерна, невідкладно здійснити, із урахуванням світового досвіду, розробку та запровадження Програми адресної допомоги малозабезпечених верств населення України;

- невідкладно затвердити концепцію Державної цільової програми "Зерно України 2008 - 2015" і забезпечити її подальшу розробку і подання для схвалення Верховною Радою України;

Український аграрний бізнес постійно прагне у співпраці із найвищими державними інституціями сприяти створенню рівних конкурентних умов на ринку та підвищенню захисту інтересів вітчизняних виробників зерна і продуктів його переробки, ефективної діяльності усіх учасників аграрного ринку.

Тому у Вашій особі, шановна Юліє Володимирівно, ми просимо Уряд розглянути і підтримати ці наші пропозиції, які зумовлені виключно професійною позицією та турботою щодо розвитку зернової галузі держави, необхідністю нарощування виробництва зерна, зростання добробуту населення України.

З глибокою повагою,

Президент Української Аграрної конфедерації Л. П. Козаченко

Президент Української Зернової Асоціації В.Г. Клименко

Президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України І.Ф. Томич

Голова Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств О.Г. Боровик

Реклама

Вход