Держпідтримка насінєвої галузі: переваги для фермерів

Источник

АПК-Информ

5290

 

Впровадження ефективного механізму державного стимулювання фермерських господарств для закупівлі сертифікованого насіння, вироблених в Україні, здатне позитивно вплинути не тільки на якість і результативність діяльності вітчизняних агровиробників і фермерів, але і на розвиток агропромислового сектору в цілому. Про перспективи створення даного механізму та способи вирішення типових проблем розповіла виконавчий директор Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко.

 

- Сюзанна, який вплив, на Вашу думку, матиме впровадження держпідтримки в насіннєвій галузі для фермерського руху та національного агровиробництва в поточному році?

- З моєї точки зору, це крок у розвитку фермерства як форми господарювання України. Розширення можливостей і доступу до якісного насіння, а також стимулювання закупівлі насіння вітчизняного виробництва сприятиме тенденції виробництва насіння іноземними партнерами саме в Україні, може стати дієвим способом як розвитку насінництва, так і підвищення продуктивності діяльності кожного окремо взятого фермера.

Погодьтеся, принципово важливим з точки зору створення потужного агросектору в нашій країні і, як наслідок, зміцнення позицій на світовій арені представляється підвищення якості виробництва сільгоспкультур. А хто, як не вітчизняні насіннєві заводи, здатний розробити краще рішення для фермерів з урахуванням місцевих ґрунтово-кліматичних умов.

 

- Якщо коротко, в чому полягає дана бюджетна програма? На кого вона орієнтована?

- В цілому, державою розроблено цілий комплекс заходів з фінансової підтримки фермерських господарств і сільськогосподарських кооперативів, метою яких є сприяння у покращенні матеріально-технічного оснащення, конкурентоспроможності та спрощення доступу до фінансових ресурсів для господарств з невеликими площами сільськогосподарських угідь.

Що стосується підприємств, які функціонують і зацікавлені у якісному насінництві в Україні, передбачена фінансова допомога на часткову компенсацію вартості насіння сільськогосподарських рослин вітчизняного виробництва, незалежно від країни походження сорту. А це послужить стимулом саме для невеликих господарств купувати сертифіковане насіння, тому що підтримка надається фермерському господарству, яке має чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товари, роботи, послуги) за останній рік в 20 000 000 грн. (умовно це до 1500 га), і з іншого боку – постачальникам насіння збільшувати частку насіння, яке виробляється в Україні.

 

- Який механізм отримання фермерами компенсацій? Чи вважаєте Ви його зрозумілим і прозорим для всіх учасників?

- Вважаю, що сама процедура отримання компенсації з коштів держбюджету є досить спрощеною. Скористатися нею реально і можливо, для цього фермеру достатньо виконати три кроки:

1) придбати насіння сільськогосподарських культур українського виробництва (як вітчизняної, так і іноземної селекції) у фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб, що здійснюють виробництво та/або їх реалізацію;

2) сформувати пакет документів, які підтверджують факт придбання та висіву закупленого насіння;

3) після висіву насіння подати заявку разом з підтвердними документами і безпосередньо отримати компенсацію.

 

- Який вплив має дана програма на постачальників і виробників посівного матеріалу?

- При правильному підході державні дотації можуть стати ефективним інструментом для підвищення продажів. Тут все просто – цього можна досягти шляхом рекламування і мотивування аграріїв купувати офіційний посівний матеріал.

А враховуючи, що господарства часто стикаються з проблемою дефіциту часу і фахівців для підготовки документів на отримання компенсацій, безпосередньо постачальники можуть надавати допомогу з оформленням. Це тільки підвищить лояльність фермерів. Адже ціна питання – 80% вартості насіння без ПДВ, але не більше 80 тис. грн. на одне господарство.

 

- Відомо, скільки виробників вже скористалися цією можливістю і отримали кошти (відшкодування)?

- Так, ця інформація є у відкритому доступі на сайті Мінагрополітики. В рамках реалізації держпідтримки в минулому році близько 253 підприємств вже отримали компенсації за придбане насіння українського виробництва, на суму понад 6,4 млн. грн.

 

- На посівний матеріал яких культур найчастіше запитувалися виплати?

- Наскільки мені відомо, зернові колосові стали найбільш затребуваними культурами, щодо яких здійснювалися виплати. Зокрема, серед усіх сільгосппідприємств, які скористалися бюджетною програмою, близько 55% фермерів отримали компенсацію на закуплене насіння пшениці і більше 20% отримали відшкодування по ячменю.

 

- На вашу думку, компенсування витрат на посівний матеріал є найбільш актуальним для озимої або ярої сівби?

- Це актуально як для ярих, так і озимих культур. Більш того, особливо в секторі зернових культур, де висока частка насіння внутрішньогосподарського виробництва і гостро стоїть питання застосування сортів старої репродукції. У сформованих умовах компенсація дає реальну можливість збільшити якість майбутнього врожаю за рахунок застосування сертифікованого насіння.

 

- За результатами нашої щорічної насіннєвої панелі ми спостерігаємо жваву конкуренцію. Наприклад, до ТОП-10 селекціонерів насіння соняшнику входять щонайменше три українські інститути, а також компанії з Франції, Сербії та інших країн. А як ви бачите зараз цей ринок?

- Вважаю, що здорова плідна конкуренція – це завжди чудово. У сучасних умовах недостатньо робити просто якісний продукт, важливо намагатися розуміти свого споживача, його потреби і реагувати на них завчасно.

Щодо насіння соняшнику зазначу, з урахуванням того, що це високомаржинальна культура, на ринку представлений широкий вибір і, відповідно, високі вимоги до продукту та нових надходжень.

У свою чергу, здорова конкуренція існує і при виборі посівного матеріалу.

Згідно з даними панельного дослідження «Ринок засобів захисту рослин та посівного матеріалу польових культур в Україні під урожай 2018 р.», проведеного ІА «АПК-Інформ», при великому асортименті сортів на частку ТОП-15 припадає 50% від загального обсягу висіяного насіння. Разом з тим, серед лідерів представлені сорти іноземної селекції.

Така ситуація обумовлена тим, що іноземні селекціонери швидше реагують на запити українських сільгоспвиробників, а також мають більш якісний посівний матеріал соняшнику.

У той же час, сільгоспвиробники озимого ячменю вважають посівний матеріал вітчизняного виробництва більш якісними. Так, серед провідних сортів зернової близько 77% від загального обсягу лідерів склало насіння української селекції.

Аграрії, які вибирають насіння української селекції, вважають за перевагу те, що посівний матеріал вирощується в сприятливих кліматичних умовах на родючих українських землях.

Реклама

Вход