Кукурудза: насіння вирішує все

Источник

АПК-Информ

5127

 

У 2018/19 МР Україна зібрала рекордний урожай кукурудзи, при цьому кон'юнктура світового ринку і цінова ситуація були цілком сприятливими для українського експорту. Відповідно, кукурудза залишається однією з найбільш популярних культур, «королева полів» – важлива складовою успішної роботи багатьох сільгоспвиробників. Однак виробництво культури, збирання врожаю і зберігання залишаються джерелом багатьох турбот для українських фермерів. Значний вплив погодного фактора – один з основних викликів для вирощування даної культури. При цьому орієнтація на експорт змушує багатьох фермерів дуже педантично ставитися до якості і кількості вирощуваної кукурудзи. А шлях до хорошого врожаю починається з якісного насіння.

І хоча врожай кукурудзи в Україні в останні 2 сезони б'є рекорди, не варто забувати, що вирощування культури пов'язане з багатьма виробничими ризиками. За останні 10 років середня врожайність української кукурудзи коливалася в діапазоні від 45 до 78 ц/га, виною всьому непередбачуваний погодний фактор і погіршення загальної фітосанітарної ситуації. Так, «конкурентами» фермерів за посіви кукурудзи на сьогодні є понад 100 хвороб (бактерії, гриби) і близько 150 комах-шкідників.

Як розповів Роман Жирний, комерційний директор Заатбау Україна, компанії-члена Насіннєвої асоціації України, для фермерів вкрай важлива якість насіння – енергія, схожість і генетична чистота, а також вага 1000 насінин та рік виробництва. Наприклад, насіння з низькою вагою 1000 набагато краще сходить і розвивається при малій кількості опадів на ранніх стадіях розвитку кукурудзи. Крім того, експерт зазначив, що останніми роками спостерігаються підвищені вимоги до обробки насіння. «Якщо раніше фунгіцидного протруйника було достатньо, то зараз фермер очікує від нас комплексне рішення. Що стосується самих гібридів, то вимоги дуже високі – тут і врожайність, і вологовіддача, і стійкість до стресів», - сказав він. Заатбау постійно працює над якістю, модернізує свої заводи і шукає новинки в області доробки насіння. Якщо ж говорити про насіння, то селекціонери компанії в постійному пошуку нових гібридів, які краще пристосовані до умов того чи іншого регіону і звичайно ж відповідають очікуванням місцевих фермерів. З цією метою по всій Європі, в тому числі і в Україні, розміщені ділянки випробувань нових гібридів, в наступному році Заатбау Україна планує вивести на ринок кілька нових гібридів, які приємно здивують українських фермерів.

За словами Алли Борта, к.т.н., доцента Одеської національної академії харчових технологій, головні вимоги, які фермери пред'являють до насіння, яке вони купують, – це висока врожайність, збільшення врожайності, одночасне проходження всіх фаз розвитку стиглості, перевага гібриду в дозріванні (щоб він дозрівав одночасно), щоб гібрид відповідав кліматичним умовам, стійкість до вилягання, стійкість до хвороб, посухостійкість, вологовіддача. Але також найчастіше важливим фактором є ціна. Дійсно, за офіційними даними, в структурі собівартості кукурудзи частка вартості посівного матеріалу становить майже 15% (2017), що майже в 2 рази вище, ніж в інших культур, зокрема пшениці і ячменю. За неофіційними даними, показник вартості насіння кукурудзи сягає 20% і вище.

За даними щорічного опитування фермерів, проведеного ІА «АПК-Інформ» (N=850 фермерських господарств із усіх регіонів України), у 2018 році українські фермери вирощували переважно середньоранні (46% господарств) і середньостиглі (44%) гібриди, найчастіше вибір гібриду пов'язаний зі строками сівби і збирання інших культур, які вирощуються в господарстві.

Що стосується лідерів ринку насіннєвого матеріалу, то варто зазначити, що, за даними того ж опитування, в ТОП-10 виробників насіння кукурудзи, що закуповувалися фермерами в 2018 році, увійшли 6 компаній-представників Насіннєвої асоціації України: Сингента, Лімагрейн, Євраліс Семанс, Маїсадур Семанс, КВС, Дау Сідс.

 

Сюзанна Григоренко, виконавчий директор Насіннєвої асоціації України, пояснює цей факт тим, що в Україні щодо насіння кукурудзи лідирувало і буде лідирувати насіння іноземної селекції внаслідок високого потенціалу врожайності цих гібридів, а також необхідного показника вологовіддачі (впливає на сушку зерна і як наслідок на рентабельність кукурудзи). «Іноземні компанії використовують ефективні маркетингові кампанії, вони прагнуть встигнути не тільки за кліматичними змінами, але і за змінами в перевагах покупців», – резюмує С. Григоренко.

 

Пропозиція та розподіл кукурудзи в Україні

 

2017/18

2018/19

2019/20

тис. тонн

тис. тонн

тис. тонн

Посівна площа

4520

4580

4690

Врожайність, ц/га

55,1

78,4

75,7

Валовий сбір

24669

35801

34798

Імпорт

39

35

25

Загальна пропозиція

25686

36941

36064

Споживання:

6699

7700

8000

продовольче

200

220

220

кормове

5270

5700

6000

насіння

120

120

120

Експорт

17882

28000

26500

Загальний розподіл

24581

35700

34500За інформацією С. Григоренко, намітилася тенденція зниження імпорту посівного матеріалу кукурудзи. Так, за її даними, за 2017 календарний рік його було імпортовано 35,5 тис. тонн, а в 2018-му – лише 27 тис. тонн насіння кукурудзи (в нашому балансі дані за 3 маркетингових сезони, і також помітна тенденція скорочення імпорту). Зниження даного показника пов'язане з тим, що великі міжнародні компанії (Euralis, Maïsadour, KWS) відкрили в Україні свої заводи, які націлені головним чином на виробництво насіння кукурудзи.

Щодо перспективи майбутнього врожаю кукурудзи, то поки вся увага на погоду. За даними Укргідрометеоцентру, в першій декаді червня під кукурудзою запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту на більшості засіяних площ були на рівні достатніх, оптимальних (21-40 мм і більше) і задовільних (11-20 мм). На окремих площах Харківської та Дніпропетровської областей вони не перевищували 4-9 мм. Запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту на окремих площах центральних і північних областей склали 53-80 мм. На решті території країни вологозабезпечення було оптимальним (121-160 мм і більше) і задовільним (80-120 мм продуктивної вологи). Кукурудза в залежності від термінів сівби перебувала в фазах 5-9 листків, місцями 11-13 листків, на пізніх посівах відзначалося утворення сходів. Кількість рослин на одиницю площі становила 500-900, кількість листя, що не вийшло (в середньому на одній рослині) – 4-9. Стан посівів переважно хороший. Місцями в північних, західних і південних областях спостерігалося локальне пошкодження листя градом і зливовими дощами, на окремих площах Чернігівської і Сумської областей відзначалося засихання листя від посухи і пошкодження гербіцидами.

Аналітики «АПК-Інформ» прогнозують невелике зниження як врожайності, так і виробництва кукурудзи в Україні в цьому році – до 75,7 ц/га і 34,8 млн. тонн відповідно. Але аномальний спекотний початок літа може піднести ще чимало сюрпризів і стати перевіркою для ряду гібридів кукурудзи. І поки ще немає цінових орієнтирів на кукурудзу нового врожаю, поточні цінові тренди підвищувальні. Так що сподіваємося, що виникаючі виробничі ризики компенсуються гарними закупівельними цінами на кукурудзу цієї осені.

Реклама

Вход